Czyste powietrze – zadbaj o swój kawałek nieba!

0
1300

Czyste powietrze – zdrowy wybór”- to kampania społeczna prowadzona przez Ministerstwo Środowiska. Jej celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.

Główne założenie jest takie, aby społeczeństwo  poznało nie tylko przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim umiało i chciało mu przeciwdziałać.

Czyste Powietrze Pomorskie

12805351banner_02_1

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Trzy główne punkty kampanii to:

  • Dbałość o zdrowie – każdego roku z powodu smogu, umiera w Polsce 45 tysięcy osób. Wybierając program Czyste Powietrze oddychamy swobodniej i unikamy wielu groźnych chorób,
  • Ochrona środowiska – zanieczyszczone powietrze to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale również środowiska- roślin i zwierząt. Dołączając do programu dbamy o naturę i dajemy sobie możliwość bezpiecznej rekreacji na otwartych terenach,
  • Poprawa domowego budżetu – ogrzewanie domu  starymi metodami jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, środowiska, ale również naszej kieszeni. Decydując się na zmianę oszczędzamy na wydatkach związanych z ogrzewaniem domu, zyskujemy dofinansowanie dla odpowiedzialnych inwestycji oraz nie wydajemy pieniędzy na leczenie.

W ramach akcji od 16 listopada na trzech ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oglądać możemy spoty pokazujące konkretne działania mogące poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Szczególny nacisk kładziony jest na wybór rodzaju ogrzewania oraz inne codzienne nawyki mające wpływ na powstawanie zanieczyszczeń.

„Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Dlatego poprzez kampanię zachęcamy Polaków zarówno do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i do ocieplenia domów.

Przypominamy też, jak uzyskać wsparcie na realizację tych działań z Programu Czyste Powietrze. Dzięki tym działaniom mamy nie tylko szansę oddychać w przyszłości czystszym, zdrowszym powietrzem, ale także na oszczędności w domowym budżecie” – wyjaśnia minister środowiska Henryk Kowalczyk”.

Do kampanii włączyły się również stacje radiowe, w których emitowane są spoty i audycje dla dzieci. Działa także strona internetowa, na której znaleźć możemy informacje na temat złej jakości powietrza i jego wpływu na stan naszego zdrowia. Ponadto możemy poznać najważniejsze zasady dotyczące Programu „Czyste Powietrze”.