Jasień – Gdańsk Południe

0
1941
jasień2
jasień2

Jasień Gdańsk Południe informacje o dzielnicy

Jasień – obecnie część Gdańska Południe o powierzchni ponad 11 km2, zamieszkała przez 8 157 mieszkańców – kiedyś wieś o nazwie Gnanowo. Pierwsze wzmianki o Jasieniu będącym jeszcze wsią pochodzą z XIII wieku. Wiadomo, że przed wojną znajdowało się tam zaledwie 27 budynków zamieszkałych przez chłopów. Dzisiaj mimo upływu lat znaczna część obszaru nadal wykorzystywana jest rolniczo.

gdansk poludnie jasien
Źródło: wikipedia.org

Jasień Gdańsk Południe położenie i komunikacja

Jasień został przyłączony do Gdańska w 1973 roku, a pierwsze budynki mieszkalne budowane były w latach 90-tych. Dzielnica bogata jest w różnego rodzaju punkty handlowo-usługowe i budują się tu nowe osiedla. Zachodnia część dzielnicy do przede wszystkim domy jednorodzinne, ogródki działkowe oraz tereny rolne. Na północy natomiast dominują budynki wielorodzinne. Dużą atrakcją jest Jezioro Jasień oraz kilka godnych odwiedzenia zabytków, takich jak:

Dwór z pierwszej połowy XIX wieku,
– Park Dworski przy ulicy Zwierzynieckiej,
– Dom z  początku XX wieku przy ulicy Kartuskiej 359.

Częścią Jasienia jest dzielnica Szadółki – kojarzona do niedawna z wysypiskiem odpadów.  Według planów zagospodarowania do 2020 roku, część wysypiska przekształcona zostanie jednak w teren rekreacji dla mieszkańców. Buduje się tu obecnie sporo nowych osiedli, polepsza się komunikacja. Do centrum miasta dojechać można autobusami miejskimi (174, 156, 574). Oprócz tego miejskie linie autobusowe dojeżdżają do Wrzeszcza. W planach jest również wybudowanie linii tramwajowej, która ma stanowić przedłużenie trasy na Chełm, Orunię Górną, Łostowice i Morenę.

szadolki gdansk poludnie
Źródło: wikipedia.org

Udogodnieniem dla kierowców jest bliskość do trasy W-Z połączonej z obwodnicą Trójmiasta.

Jasień jest wyjątkowym miejscem z jednej strony posiada typowo miejski styl i jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą Gdańska, z drugiej otoczenie lasów, łąk i jeziora daje poczucie obcowania z przyrodą i oderwania od miejskiego zgiełku.