Jak prawidłowo mierzyć dziecięce stopy, aby dobrać właściwy rozmiar obuwia

0
1239
Sznurowadła elastyczne bez wiązania Hickies sznurówki 4

Stopy dziecka są niezwykle ważne, dlatego też należy dbać o nie już od narodzin malucha. Jedną z ważniejszych czynności mających wpływ na zdrowie stóp najmłodszych ma właściwy dobór obuwia – musi być ono idealnie dopasowane do małej stópki, gdyż zarówno za małe jak i te za duże obuwie nie będzie wpływało zbyt dobrze na stan stopy dziecka, co w przyszłości może mieć dla niego bardzo przykre konsekwencje. Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że właściwy dobór obuwia w dzieciństwie ma ogromny wpływ na komfort chodzenia ich pociech w perspektywie dalszej przyszłości.

sznurowadła do butow sportowych

Komfortowe obuwie dla dziecka

Aby dziecko czuło się w obuwiu komfortowo, musi ono być przede wszystkim bardzo dobrze dobrane względem rozmiaru stopy malucha. Tu bardzo duże znaczenia ma czujność i rozwaga rodzica. Często bowiem nie zdają sobie oni nawet sprawy z tego, że och pociechy mogą bez przeszkód chodzić w obuwiu nawet za małym o dwa rozmiary, bez jakiejkolwiek skargi na to, że jest im niewygodnie (oczywiście taka sytuacja, szczególnie jeśli trwa zbyt długo może być dla dziecka, a właściwie jego stóp niezwykle groźna). Oczywiście choć małe buty stanowią pewne zagrożenie dla kondycji dziecięcych stóp wcale nie oznacza, że rodzice powinni przesadzać w drugą stronę, kupując pociechom buty ”na zapas” – nieco za duże i nie dopasowane do aktualnego rozmiaru stópki malucha. Zakładanie dzieciom za dużego obuwia jest nie mniej szkodliwe od noszenia obuwia za małego, czego każdy rodzic powinien być świadomy.

Jak prawidłowo mierzyć dziecięce stopy?

Dobór właściwego rozmiaru obuwia wcale nie jest ta trudny, jakby się wielu mogło wydawać. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest wykonanie prawidłowego pomiaru dziecięcej stopy. Najprostszym sposobem na dokonanie tego jest odrysowanie jej konturu na zwykłej kartce papieru, starając się przy tym, aby dziecko przez te jedną chwilę pozostawało w bezruchu (na tyle na ile będzie to możliwe, jeśli dziecko nie przesunie stopy przeprowadzony pomiar będzie odpowiednio precyzyjny). Najbardziej optymalny pomiar można uzyskać, gdy dziecko stoi w sposób równomiernie obciążający obie stopy, tj. stojąc prosto w lekkim rozkroku. Pomiar będzie właściwy tylko wtedy, gdy rodzić obrysuje stopę trzymając ołówek możliwie jak najbliżej niej. Po odrysowaniu należy mierzyć odległość od czubka pięty do najbardziej wysuniętego palca stopy (warto tu mieć na uwadze, że nie u każdego człowieka palcem najbardziej wysuniętym do przodu będzie paluch). Pomiary powinny być przeprowadzane na obu stopach. Rozmiar buta należy dopasować do tej, która jest dłuższa.

sznurowadła do butów sportowych 2

Numeracja dziecięcego obuwia

Wybierając obuwie dla dziecka warto mieć na uwadze, że sposobów ich numeracji jest kilka, dlatego też należy liczyć się z tym, że taki sam rodzaj obuwia, pochodzących jednak od innego producenta może mieć nieco inną długość wkładki. Różnice te widoczne są szczególnie w przypadku obuwia pochodzącego od producentów produkujących swoje wyroby w bardzo różnych rajach, Na szczęście dla uniknięcia problemów związanych z przeliczaniem i kalkulacją, stworzone zostały specjalne tabelki przedstawiające numerację obuwia. Aby jednak można było z nich skorzystać konieczna jest znajomość długości stopy dziecka.

Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia dla dziecka

Znając długość stopy malucha przy wykorzystaniu odpowiedniej tabelki rodzić może wstępnie oszacować potrzebny dziecku rozmiar obuwia, którego będzie poszukiwał przede wszystkim w czasie zakupów. Warto jednak taki but zawsze przymierzyć przed dokonaniem ostatecznego zakupu. Ponadto po założeniu obuwia należy dziecko postawić i dokładnie zapiąć/zasznurować bucik, pozostawiając w nim pociechę przez odpowiednią chwilę. Zawsze przy tym należy postarać się o wymacanie miejsca, w którym znajdują się czubi palców (niestety nie we wszystkich typach obuwia będzie do możliwe do wykonania). W przypadku butów krytych zawsze warto wybierać te obuwie, które będzie dłuższe od stopy o około 1 cm (nigdy więcej!).

Czy w dziecięcych butach powinno się zostawiać choćby minimalny zapas?

Niezależnie czy chodzi tu o dzieci czy o dorosłych warto mieć na uwadze, że stopa pozostająca w obuwiu przez cały czas pracuje i poddawana jest różnego rodzaju obciążeniom. Ze względu na to w bucie musi być odpowiednie ilość wolnej przestrzeni, aby praca stopy odbywała się prawidłowo i w komfortowych warunkach. Wielu specjalistów radzi, aby bucik dziecka był większy od długości jego stopy o co najmniej 5 mm (jednak w zależności od typu obuwia zapas ten nie powinien być większy niż 1 cm).

Twoje dziecko ma problem z wiązaniem sznurówek? A może ciągle rozwiązujące się sznurowadła są dla Was utrapieniem?

Sprawdź ofertę Hickies Kids – elastycznych sznurowadeł dla dzieci. Silikonowe sznurowadła są bardzo łatwe w zakładaniu i można je zapinać na wiele różnych sposobów. HICKIES Kids umożliwiają lepsze dopasowanie do obuwia dziecięcego i można je nabyć w wielu kolorach.

Rodzice docenią brak konieczności częstego poprawiania luźnych bądź rozwiązanych sznurówek oraz nie będą musieli się martwić, że maluch potknie się i przewróci o rozwiązane sznurowadła.