Maska antysmogowa – jak o nią dbać?

0
1606
Filtry maski antysmogowe Respro

Każda maska antysmogowa wielokrotnego użytku wymaga odpowiedniego czyszczenia. W celu zachowania higieny i dbałości o zdrowie, warto wiedzieć jak należy je myć i dezynfekować.

Produktów dobrych marek możemy używać wiele razy – dotyczy to także filtrów, które mogą nam służyć kilka tygodni – łącznie do 70 godzin. Podczas codziennego noszenia trzeba jednak wiedzieć jak zachować je w czystości, aby nie powstał nieprzyjemny zapach, a maska nie stała się siedliskiem bakterii, które namnażają się na powierzchni filtra.

Maska antysmogowa Respro 1Za każdym razem kiedy używamy maski antysmogowej, na materiale filtra osadzają się drobinki śliny. Z tego powodu zawarte w ślinie drobnoustroje rozprzestrzeniają się w masce, zagrażając naszemu zdrowiu – wywołując infekcje dróg oddechowych. Oczywiście można temu zapobiegać, dbając o pielęgnację powierzchni filtra po każdym użytkowaniu.

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie środka dezynfekującego – np. zawierającego kwas podchlorawy, który jest bezpieczny dla skóry, nie szkodzi nawet w wypadku połknięcia i może być używany przez osoby zmagające się z alergiami. Preparat taki nakładamy na wewnętrzną stronę filtra. Jeśli chodzi natomiast o zewnętrzną powłokę maski, czyścimy ją kiedy zajdzie potrzeba. Tutaj również sprawdzi się środek dezynfekujący z wspomnianą wyżej substancją aktywną.

Nie powinno się używać środków na bazie alkoholu, ponieważ mogą one uszkodzić materiał, a wdychane opary są szkodliwe. Oprócz tego zaleca się pranie maski w krótkim cyklu w temperaturze 30 stopni Celsjusza – raz na tydzień lub w momencie wymiany filtra.

Higiena w przypadku używania maski antysmogowej jest bardzo ważna, żebyśmy mogli cieszyć się jej działaniem bez nieprzyjemnych skutków ubocznych. Zabiegi pielęgnacyjne powinny stać się naszym nawykiem zawsze – a zwłaszcza teraz w czasie epidemii koronawirusa, kiedy dużo częściej korzystamy z różnego rodzaju maseczek.

Istotną kwestią jest również dbałość o środowisko. Zużyty filtr – jako, że wykonany jest z włókniny polipropylenowej, należy wyrzucić do pojemnika z plastikiem.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą na dłuższe i efektywniejsze używanie profesjonalnych masek antysmogowych.