Wielkie sprzątanie w Gdańsku Południe – przyjdź i pomóż!

0
2191
gdansk poludnie
gdansk poludnie

Już w najbliższą sobotę, 21 kwietnia w południowych dzielnicach Gdańska odbędzie się kolejna – trzecia edycja wielkiego sprzątania.

gdans k-poludnie-sprzatanie 2018

Akcja organizowana jest przez Zakład Utylizacyjny, który zaplanował dla mieszkańców mnóstwo atrakcji! W ramach wydarzenia odbędą się m.in.: warsztaty upcyclingowe, nauka czerpania papieru, sadzenie roślin oraz smaczny poczęstunek po pracy.

Gdzie dokładnie będziemy sprzątać?

Akcja sprzątania odbędzie się w czterech dzielnicach Gdańska Południe: na Ujeścisku-Łostowicach, Jasieniu, Chełmie i Kokoszkach.

Lokalizacja nie jest przypadkowa – miejsca te znajdują się najbliżej Zakładu Utylizacyjnego, a ten odpowiedzialnie prowadząc swoją działalność, dba o jakość życia mieszkańców w swoim najbliższym otoczeniu.
Patronem wydarzenia jest prezydent Paweł Adamowicz.

Warto podkreślić, że rok temu dzięki udziałowi blisko tysiąca mieszkańców, udało się zebrać ponad 10 ton zalegających na ogólnodostępnych terenach zielonych śmieci.

Kiedy zaczynamy?

Akcja rozpocznie się w najbliższą sobotę 21 kwietnia o godzinie 10 – jednocześnie we wszystkich dzielnicach.
W wydarzeniu wezmą udział szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści oraz mieszkańcy.

Oprócz sprzątania przewidziane jest wspólne sadzenie roślin, a specjalne ekipy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych zajmą się także usuwaniem dzikich wysypisk – szczególnie przy działkach na Jasieniu i wąwozie przy ul. Guderskiego.

Warsztaty Upcyklingu

Wśród wielu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy wymienić można warsztaty: m.in. z czerpania papieru, decoupage, quizy z wiedzy ekologicznej oraz pierwszy raz – warsztaty upcyklingowe.
Upcykling to tworzenie przedmiotów użytecznych ze starych, niepotrzebnych nikomu przedmiotów.
Nie chodzi o przetwarzanie surowca jak w recyklingu, ale o wykorzystanie go w taki sposób, by nadać mu nowe znaczenie.

Warsztaty będą prowadzone w Szkole Podstawowej 84 w Gdańsku przy ul. Otomińskiej. Mieszkańcy zobaczą, ile cennych przedmiotów możemy uzyskać z wyrzucanych przez nas rzeczy. Powstaną np. wyplatanki,  koszyki, pojemniki z taśmy bawełnianej utkanej ze starych bawełnianych ubrań.
Przy SP nr 84 odbędą się także akcje zakładania ogrodów społecznych.
W tym samym czasie uczniowie z placówki na Jasieniu (SP nr 85) oprócz zajęć sportowych, zorganizują warsztaty kulinarne. Oprócz tego zaplanowano tutaj konkurs upcyklingowy, którego rozstrzygnięcie nastąpi właśnie w dniu imprezy, 21 kwietnia.

Smaczny poczęstunek i kwiatki

Podczas akcji odbędzie się również wspólne sadzenie roślin m.in.:  bratków, hortensji, bukszpanów.

Wyznaczono do tego konkretne miejsca – rejon SP 12 i Ujeściska oraz  Jar Wilanowski i w SP nr 85.
Mieszkańcom pomagać będą pracownicy GZDiZ.

Zakład Utylizacyjny tradycyjnie zaprasza też wszystkich uczestników na pyszny poczęstunek. Osoby zaangażowane w akcję będą mogły skosztować pysznej grochówki, kiełbaski, kawy, herbaty i muffinów.

Akcja startuje 21 kwietnia o godz. 10.00, w weekend dedykowany Światowemu Dniu Ziemi, jednocześnie w czterech dzielnicach Gdańska-Południe. Centrum działań będą stanowiły wymienione lokalizacje:

– Szkoła Podstawowa 12 nr, ul. Człuchowska 6
– Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Stolema 59
– Zespół parkowo-rekreacyjny Jar Wilanowski
– Szkoła Podstawowa nr 84, ul. Otomińska 72