Powstanie ZTPO w gdańskich Szadółkach wciąż budzi wiele pytań wśród mieszkańców. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, regularnie odbywają się spotkania z mieszkańcami pobliskich dzielnic, na których specjaliści udzielają najważniejszych informacji.
Najczęstsze z pytań to:
Czy z działaniem spalarni będą wiązały się uciążliwości zapachowe?
NIE.
Woń spalanych odpadów nie będzie odczuwalna dla okolicznych mieszkańców, ponieważ bunkier, w którym będą znajdowały się odpady, jest zaprojektowany w taki sposób, aby potrzebne do spalania powietrze zasysane było bezpośrednio z jego zbiornika. Co to oznacza? Że w bunkrze będzie panowało odpowiednie podciśnienie uniemożliwiające wydostanie się powietrza. Zasysane powietrze natomiast będzie wykorzystywane w procesie spalania i całkowicie neutralizowane zapachowo.
Czy ZTPO będzie olbrzymim obiektem ze względu na jego regionalny charakter?
NIE.
Będzie to średni w skali kraju obiekt i całkiem niewielki w porównaniu do europejskich spalarni. Port Czystej Energii będzie obsługiwał 30% gmin z województwa pomorskiego.
Czy powstanie ZTPO nie spowoduje trudności związanych z transportem dla okolicznych mieszkańców?
NIE.
Po uruchomieniu spalarni, na teren zakładu wjeżdżać będzie każdego dnia o 20-30 pojazdów więcej niż dotychczas, ale większość z nich będzie trafiała do celu przez obwodnicę (od strony Gdyni i Tczewa). Zmiany w natężeniu ruchu nie będą odczuwalne.
Czy w Gdańsku spalane są obecnie odpady komunalne?
TAK.
W wielu gospodarstwach domowych z ogrzewaniem piecowym, codziennie spalane są odpady komunalne emitujące do powietrza bardzo dużo szkodliwych substancji.
Jedynie nowoczesne technologie stosowane w spalarniach gwarantują skuteczne filtrowanie spalin i spełnienie rygorystycznych norm środowiskowych regulowanych przez prawo Unii Europejskiej.
Emisje z kominów spalarni są nieporównywalne z tymi z kominów domowych.
Ważna uwaga- spalarnia w Nowym Porcie przeznaczona jest do odpadów niebezpiecznych, a nie komunalnych. Jest to zupełnie inny rodzaj instalacji do termicznego przekształcania odpadów.