4 najpopularniejsze gadżety chroniące przed smogiem.

0
1348
maska antysmogowa respro

Co do tego, że zanieczyszczone powietrze ma zgubny wpływ na stan naszego zdrowia, nie ma żadnych wątpliwości. Toksyczne substancje chemiczne oraz pyły zawieszone zawarte w smogu prowadzą do powstawania wielu groźnych chorób, w tym również nowotworów. W dni, w które stan powietrza jest bardzo zły, zaleca się unikanie wychodzenia z domu. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Co zatem robić, gdy panuje smog, a my musimy wyjść do pracy? Naukowcy i przedsiębiorcy nieustannie wymyślają nowe sposoby na ochronę skóry i dróg oddechowych przed szkodliwym działaniem smogu. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym z nich.

1. Maska antysmogowa.

maski do biegania respro antysmogowe

To najczęściej stosowany gadżet zabezpieczający nas przed toksycznymi substancjami zawartymi w powietrzu. Maski są łatwo dostępne, a ich cena jest przystępna, dlatego warto zaopatrzyć się w ten gadżet.

Pamiętajmy, że zwykła maseczka medyczna zakupiona w aptece nie ochroni nas przed pyłami i substancjami chemicznymi. Jeśli chcemy się w pełni zabezpieczyć, powinniśmy kupić specjalną maskę antysmogową z zaawansowanymi filtrami HEPA i dbać o ich regularną wymianę zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeszcze kilka lat temu wyjście na ulicę w maseczce dla wielu osób było wstydem. Dziś większość z nas rozumie już, że ochrona własnego zdrowia i życia to nie wstyd, a konieczność. Maski chroniące przed smogiem stały się wręcz w ostatnim czasie bardzo modnym gadżetem modowym. Producenci prześcigają się w prezentowaniu nowych wzorów i kolorów. Trend ten dotarł już nawet na wybiegi mody. Produkuje się już również specjalne maseczki antysmogowe dla psów- cieszą się one ogromną popularnością w krajach azjatyckich.

2. Szalik antysmogowy.

Niedawno w sprzedaży pojawiły się szalik chroniące przed smogiem. Działają one za podobnej zasadzie co maski. W zależności od modelu mają one zamontowane specjalne filtry lub sam materiał, z którego są wykonane, ma właściwości oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń smogowych. Taki szal to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie- jednocześnie zapewnia ciepło w chłodniejsze dni i chroni nasze drogi oddechowe przed działaniem szkodliwych substancji.

Szalik antysmogowy jest dostępny również w Polsce. Nazywa się on Bioscarf i cała jego powierzchnia stanowi filtr przeciwsmogowy.

3. Tkaniny funkcyjne.

Zaawansowane tkaniny techniczne potrafią wykrywać zanieczyszczenia powietrza i przed nimi ostrzegać, ale również skutecznie filtrować smog. Możemy już kupić sukienki z materiałów monitorujących stężenie dwutlenku węgla w powietrzu i sygnalizujące jego wysokie stężenie świecącymi diodami. Dostępne są także bluzki zmieniające kolor pod wpływem zanieczyszczeń oraz sukienki, których materiał marszczy się, gdy w powietrzu jest smog.

Prawdziwym hitem jest jednak kurtka duńskiej marki Nieuwe Heren, która rozpoznaje aż sześć rodzajów zanieczyszczeń występujących w powietrzu, sygnalizuje ich obecność światełkami LED, posiada wbudowaną maskę filtrującą, a zawarte w tkaninie, z której jest uszyta substancje chemiczne z grupy utleniaczy, pod wpływem smogu uwalniają się i niszczą zanieczyszczenia w naszym najbliższym otoczeniu.

Z kolei naukowcy z Londynu opracowali specjalny proszek do prania, tworzący na wypranych w nim tkaninach powłokę antysmogową.

Z pewnością tego typu rozwiązań w branży odzieżowej będzie coraz więcej. Obecnie takie ubrania są jeszcze bardzo drogie, jednak ze względu na coraz większą liczbę firm je produkujących, wraz ze wzrostem konkurencji na rynku, ceny staną się bardziej przystępne.

4. Krem na smog.

Wszystkie mieszkanki dużych miast powinny znać zasady zabezpieczania cery przed szkodliwym działaniem smogu. Przed wyjściem z domu powinnyśmy koniecznie nałożyć na skórę krem ochronny oraz podkład lub puder, stanowiące dodatkową warstwę chroniącą skórę. Po powrocie do domu wykonujemy staranny demakijaż, a następnie myjemy twarz wodą i łagodnym nawilżającym i kojącym środkiem myjącym.

Wiele firm kosmetycznych wypuściło na rynek specjalne linie kosmetyków przeznaczonych do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza. Kremy antysmogowe zawiera filtry UV, przeciwutleniacze, naturalne oleje roślinne tworzące warstwę ochronną na skórze oraz składnik aktywne łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia. Warto zaopatrzyć się zarówno w kosmetyki pielęgnacyjne, jak i te do makijażu z linii przeciwsmogowych i zabezpieczyć swoją skórę przed chorobami i przyspieszonym starzeniem spowodowanym działaniem toksycznych substancji zawartych w zanieczyszczonym smogiem powietrzu.

RESPRO CE maski antysmogowe
Antysmogowa maska Respro

Środków smogowej ochrony osobistej jest coraz więcej. Warto zapoznać się dokładnie z ich asortymentem i wybrać te, z których stosowania odniesiemy największe korzyści. Z pewnością dobrym pomysłem dla każdego bez względu na wiek i płeć jest codzienne stosowanie ochronnych kosmetyków do twarzy. Miejmy również w pogotowiu jedną z masek chroniących drogi oddechowe. Smog to cichy zabójca- statystyki pokazują, że z powodu chorób wywołanych złą jakością powietrza umiera w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób. Chrońmy więc swoje zdrowie, jak tylko możemy.