Maski antysmogowe – czy powinny je nosić dzieci?

0
1284
Maseczka antysmogowa Respro

Maski antysmogowe to obecnie jedna ze najskuteczniejszych metod zabezpieczenia się przez zanieczyszczeniem powietrza. Najczęściej używają ich osoby uprawiające sport – biegające czy jeżdżące rowerem po mieście.

Niestety na działanie smogu podwójnie narażone są dzieci. Ich mięśnie oddechowe jak i system odpornościowy nie są jeszcze w pełni ukształtowane, dlatego wpływ szkodliwych substancji jest większy.

maski-antysmogowe-dzieci-respro-3

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkim dzieciom warto od razu kupować maskę. Jeśli nasz podopieczny nie skończył jeszcze 10 lat, należy taką decyzję skonsultować z lekarzem, ponieważ oddychanie w masce jest nieco utrudnione.

Jeśli jednak lekarz uzna, że użycie maski antysmogowej u dziecka jest konieczne, warto sięgnąć po produkty renomowanych marek, tak aby mieć pewność, że spełniają swoją funkcję.

Dobra jakościowo maska powinna blokować nawet najdrobniejsze drobinki pyłów i innych szkodliwych związków, tak aby nie dostały się do układu oddechowego oraz układu krążenia.

maski-antysmogowe-dzieci-respro-2

Skuteczny produkt to taki, który posiada:

  • filtr HEPA – wyróżnia go zwiększony przepływ powietrza. Co ważne w przypadku dzieci- wykorzystuje on cząsteczki elektrostatyczne, które zapewniają prawie 100% skuteczność w blokowaniu drobinek pyłu 0,1 mikrometra,
  • filtr węglowy – podobnie jak filtr HEPA, zabezpiecza on dzieci nie tylko przed działaniem smogu, ale także alergenami, bakteriami, wirusami itp. Pochłania również zapachy i opary,
  • filtr bioaktywny – oparty na formule bioenzymów- niszczy zanieczyszczenia a nie filtruje tak jak poprzednie modele,
  • filtr łączony – połączenie filtra HEPA i filtra węglowego.

Oprócz rodzaju filtra istotny jest również materiał z jakiego będzie wykonana maska antysmogowa. Ze względu na delikatną skórę dziecka, powinien być miękki, nie może powodować zbyt dużego ucisku i musi dobrze odprowadzać wilgoć.

Odpowiednio dobrana maska z pewnością zapewni komfort użytkowania oraz ochroni malucha przed szkodliwym działaniem smogu i groźnych drobnoustrojów.