Rodzaje filtrów w maskach antysmogowych

0
1277
Respro Brod 2016 04 29 12
Respro Brod 2016 04 29 12

Filtr to najważniejszy element w maskach antysmogowych. To od niego zależna jest skuteczność maski i bezpieczeństwo stosującej ją osoby. Chcąc postawić na najwyższą jakość kupowanego produktu, najlepiej wybrać markę z filtrem HEPA oraz z aktywnym węglem.

Filtr HEPA

Filtry HEPA wyróżniają się wysoką skutecznością– zatrzymują prawie 100% cząsteczek o średnicy większej niż 0,3 mikrometra, a także te mniejsze niż 2,5 mikrometra. Modele przeznaczone do masek antysmogowych wykonywane są z użyciem specjalnej technologii, dzięki której wdychane powietrze stawia niewielki opór i oddychanie staje się łatwiejsze. Jest to bardzo ważny parametr dla użytkowników, ponieważ maska antysmogowa nie może utrudniać oddychania – wręcz odwrotnie – powinna je usprawniać.

Filtry z aktywnym węglem

Filtry węglowe z kolei wykorzystują w swoim działaniu absorpcyjne właściwości węgla. Ich mechanizm polega na przyciąganiu naładowanych ujemnie cząsteczek zanieczyszczeń przez dodatnio naładowane jony węgla. Tego typu filtry są bardzo efektywne – ich skuteczność sięga 99,99%.

maski-antysmogowe-do-biegania-przeciwpylowe-respro-5

Filtry węglowe skutecznie chronią przed smogiem, absorbują zawiesiny stałe PM2,5 i PM10. Ponadto zabezpieczają przed toksynami, dymem tytoniowym, spalinami, kurzem, pyłkami roślin – co jest ważną informacją dla alergików.

Maski antysmogowe

Aktywny węgiel pochłania także brzydkie zapachy, co jest korzystne dla osób poruszających się w tłocznych miastach. Ich atutem jest również ochrona przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, oraz zanieczyszczeniami typu gazowego takimi jak ozon, NO2 czy SO2.

Maseczki antysmogowe Respro maski antysmogowe dla biegaczy
Maska antysmogowa Respro

Warto pamiętać, żeby maski antysmogowe kupować u znanych i polecanych producentów oraz dystrybutorów. Tanie modele dostępne w supermarketach niestety nie spełniają swojego zadania, a nawet mogą być szkodliwe ze względu na wykonanie z nieodpowiedniego materiału.